Õige harrastaja vihma ei karda ehk lugu sellest kuidas Jüris Porsche Karika II etappi peeti


Jüri vihmastes tingimustes olid tänavu võidukad Kristiin Jaanimets (Tallinna RSK) hobusel Martell ja teist aastat järjest Janely Saar (Pärnumaa RSK) hobusel Mexicana.


Kuidagi on nii juhtunud,  et Jüri talli inimesed ei saa Ilmataadiga päikese osas mingit moodi kokkuleppele. Mäletatavasti olid ka eelmisel aastal seal võistlustingimused väga vesised, kuigi õnneks oli väljak tänavu veidi paremas konditsioonis. Päikese väljameelitamiseks  järgmisel aastal võiks korraldajad teha enne võistlust nt „mittevihmatantsu“ või muuta nimetuses ära sõna „Jaanikas“, sest teavasti seostub sõnaga Jaanipäeva sageli ka vihm. Kuid kui nüüd tõsisemalt rääkida ja tagasi tulla laupäevase võistluse juurde, siis hoolimata paduvihma hoogudest ja tugevast tuulest, mis autasustamisel tõkkeid pikali lõi ja õhtupoolikult juba päris ähvardavaks kiskus, oli nii Porsche Karika kui kogu võistluse osalejate arv ikkagi suur. Ega vihm õiget harrastajat ei peata – ikka naeratus näole ja edasi!

Mõlema kõrguse peale oli stardis kokku 82 võistluspaari ja rõõmustav oli see, et hoolimata rasketest tingimustest oli puhtaid sooritusi palju ning sõitu ei lõpetanud vaid kaks paari. Ehk sundis ilm ka end rohkem kokku võtma ja sooritusele keskenduma.

Porsche Karika mõlema ringi sõidud olid kahefaasilised. Madalam arvestus on andnud võimaluse tulla välja uutel osalejatel ja seekord nautis sellel tasemel võidurõõmu esmakordselt Kristiin Jaanimets hobusel Martell. 90 cm kõrgusel tuli teiseks Kristina Kovalkova (RK El Awrah Endurance Team) hobusel Breeze ja kolmanda koha saavutasid Maris Suuster (Tondi RSK) ja Quansar Z.

Kahtlemata oli Kristiin võidu üle väga õnnelik. „Tegin oma treeneri Pille Elsoniga nädal enne võistlusi eratrenne ja selle  tulemus oli nüüd ka näha. Hobune allus hästi, plats kandis sirgetel edasi ja oli selline tunne, et rada oli tehtud täpselt meie jaoks,“ lausus võitja peale sõitu. Rajameister Andres Treve oli rajale teinud mitu järsemat pööret, kus oli võimalus eksida ja kes jällegi võttis suuremad kaared,  need kaotasid kohe ajas. „Meie plaan oli vaadata teise faasi esimesest takistusest kas samm klapib alla, et oleks võimalik koheselt koha peal pöörata. Lähenedes nägin, et samm klapib ideaalselt ja mõeldud-tehtud. Täitsin treeneri käsku ja võit taskus nagu niuhti,“ muigab Kristiin. Ta lisab veel, et Porsche Karikas on suurepärane võistlussari ka madalamate takistuste hüppajale, lastes kogeda võistlemist erinevates kohtades ja nautida olukorda, kus oled vaid sina ja su hobune.

Kõrgemas arvestuses õnnestus Janely Saarel ja Mexicanal korrata oma eelmise aasta võitu Jüris. Ka mullu tulid nad seal Porsche Karika arvestuses esikohale. Ja samamoodi sai Egle Palm (Tondi RSK) Vedette B-l teise koha, just nagu eelmisel aastal. Vaid kolmanda koha omanik oli seekord vahetunud ja selle saavutas Kelli Bachmann (Tartumaa RSK) hobusel Zitaco M.

Kuigi Janelyl ja Mexicanal eelnevas, 90 cm parkuuris, tuli sisse üks viga, siis 105 cm kõrgusel klappis kõik. Oma arvestuses startisid nad kohe eesotsas ja tegid teistele ette kiire aja. Võistluse lõpu poole, kus rajale pääses ka Egle Palm, oli vihm muutunud juba kohati väga tugevaks. Egle ja Vedette sõit oli nagu alati sujuv ja veatu, kuid kiiruses kaotasid nad napilt esikoha paarile. 

Janely jaoks oli Jüri võistlus nagu eelmise aasta kordus. „Eelmisel aastal oli samamoodi, et soojendada väga ei jõudnudki,  kui sain teada, et pean juba platsile minema. Tegin kiirelt kaks hüpet ette ja kiirustasin rajale.“ Oma  sõidu kommentaariks lausus Janely, et võit kergelt ei tulnud. „ Oli ikka parajalt pusimist. Nähtavasti aitas see kaasa, et soojenduselt nii kiiresti võistlema sain, adrenaliin oli seetõttu kõrgel ja siis tuligi kõik hästi  välja,“ lisas ta õnnelikult.

Porsche Karika edetabelis juhib „Suure Ringi“ punktiarvestust Egle Palm, kellele järgnevad Kelli Bachmann ja Janek Zalite. „Väikeses Ringis“ on kõige enam punkte Helene Prooveril, Gerli Lainel ja Kristiin Jaanimetsal. Punktiarvestuse leiab:  http://www.ratsaliit.ee/pa_file/porsche-harrastajate-karikasari-takistussoidus-porsche-karikas-2016-punktiarvestus/

Järgmine etapp toimub juba vähem kui kuu aja pärast Ruilas Baltic Summer Cupi raames, kui harrastajad saavad nuusutada ka suure rahvusvahelise võistluse hõngu. Juhend on olemas Ratsanetis https://ratsanet.ee/events/936?locale=et&year=2016 ja registreerida saab võistlusele kuni 11. juulini.

______________________________
Fotod, autor: Merike Udrik-Õispuu